Zarządzanie ryzykiem i należnościami. Analiza finansowa domowego przedsiębiorstwa

Prowadzenie domowego budżetu wymaga nie lada umiejętności. To szkoła ekonomii w skali mikro i wielu z nas ponosi porażkę na tej lekcji codziennej ekonomii. Każdy budżet domowy, niezależnie od liczby mieszkańców, czy członków rodziny, ma stałe wydatki. Należą do nich: czynsz, ogrzewanie mieszkania, opłaty za światło, wodę, wywóz śmieci. Stałe wydatki nie podlegają jakby dyskusji czy negocjacjom, należy je uiszczać i tyle, dokonywanie zmian na tym pole jest niezwykle trudne, jeśli nie niemożliwe.

Zarządzanie naleznościami

Do stałych punktów w domowym budżecie mogą należeć też opłaty za czesne w szkole, podręczniki, kursy językowe, dodatkowe zajęcia dla dzieci, opłaty za szkołę lub przedszkole. Tyle niezmienność. Pozostała część domowego budżetu jest mobilna. Jest to obszar, na którym można zyskać dodatkowe finanse, coś zaoszczędzić, znaleźć środki do inwestowania. Innymi słowy, można zacząć prowadzić swoją własną politykę finansową. Oprócz stałych opłat należy wiedzieć, ile można przeznaczyć na żywienie i czy można pozwolić sobie na stołowanie się poza domem. Ważnym punktem w wydatkach są koszty ponoszone na komunikację. Poza stałymi punktami wydatków najważniejsze jest planowanie.

Zarządzanie ryzykiem

Racjonalna gospodarka finansami polega m.in. na tym, by wiedzieć, ile będzie nam potrzeba środków i na jakie cele. Przy większej liczby członków rodziny należy cele te negocjować i ustalać. Na tym polega zarządzanie domowym budżetem. Domowa kasa, można powiedzieć, rządzi się takimi samymi prawami, jak budżet państwowy. Należy dobrze je znać, by nie przesadzić w żadną stronę, ani za bardzo przeinwestować, ani za mocno przycisnąć pasa.

Analiza finansowa domowego przedsiębiorstwa

Każdy budżet ma swoje ograniczenia i trzeba dokładnie zaplanować, ile i na co można przeznaczyć. Oszczędności stanowią dosyć istotny punkt programu, są to bowiem środki na tzw. „czarną godzinę”. Fundusz awaryjny na nieprzewidziane zdarzenia, aby nic nieprzyjemnego nie mogło nas w życiu zaskoczyć.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *