Porównanie i rodzaje pożyczek mieszkaniowych

Coraz trudniej jest uzyskać kredyt na zakup mieszkania, i to nie dlatego, że banki nie chcą ich przyznawać, ale warunki, na jakich można uzyskać taki kredyt, stają się coraz ostrzejsze. Od tego roku najmniejszą, wymaganą wpłatą własną jest co najmniej 10 procent wartości mieszkania.

Rodzaje kredytów mieszkaniowych

Kredyt można brać na okres 30-35 lat, zależnie od banku, co sprzyja stosunkowo niewysokiej racie, niemniej trzeba pamiętać, że im dłużej płacimy, tym więcej zostawiamy w banku odsetek, czyli dla kredytobiorcy kredyt ten jest tak naprawdę droższy. Obecnie można brać kredyty także w walucie obcej, co dla osób zarabiających w euro czy funtach zapewne ma to znaczenie. Większość banków liczy też opłaty za przewalutowanie kredytów, jest to zazwyczaj procent od sumy do spłacenia. Ze względu na długi czas kredytowania, dobrze jest kredyt ubezpieczyć. Wtedy w przypadku jakiegoś zdarzenia losowego, jak utrata pracy czy zdrowia, ubezpieczyciel przejmuje zobowiązania kredytobiorcy. Podwyższając ubezpieczenie o niewielką kwotę można uzyskać możliwość, że w razie naszej śmierci ubezpieczyciel spłaci za nas kredyt, a spadkobiercy otrzymają już spłaconą nieruchomość.

Porównanie pożyczek mieszkaniowych

W internetowej porównywarce można sprawdzić jakie banki proponują warunki kredytu hipotecznego, a zarazem można tam sprawdzić własną zdolność kredytową. Pamiętajmy, że nawet jeśli w jednym banku nie mamy takiej zdolności, to w innym już tak. Kryteria oceny stosowane przez banki nie są identyczne. Dlatego warto się tym zainteresować i składać wnioski w kilku bankach.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *