Księgowanie firm. Prowadzenie księgowości małych i dużych firm

Zakładając własne przedsiębiorstwo mamy ambitne plany, zazwyczaj większe niż możliwości finansowe. Dlatego oszczędność na każdym odcinku jest bardzo mile widziana. Czy można oszczędzić na prowadzeniu księgowości? W początkowej fazie działalności raczej tak. Obroty firmy na razie nie są przytłaczająco duże, więc temat jest do przyswojenia. Najpierw jednak należy wybrać formę opodatkowania.

Księgowanie firm a podatki

Mamy cztery możliwości do wyboru. Karta podatkowa, podatek zryczałtowany, podatek liniowy i podatek na zasadach ogólnych. Konieczna jest też deklaracja ZUS. Czy będziemy płacić co miesiąc lub raz na kwartał. Należy też się zadeklarować z VATem. A teraz księgowość. Większość osób wybiera zatrudnienie księgowej lub biura rachunkowego. Księgowość uproszczoną można prowadzić samodzielnie. Limit obecnych przychodów wcale nie jest mały, gdyż wynosi nieco ponad 5 000 000 zł, czyli 1.200.000 euro. Do tej wysokości mamy prawo do uproszczonej księgowości. Potem rzeczywiście, potrzebne będzie profesjonalne biuro.

Księgowanie uproszczone firm

Księgowość uproszczona opiera się na księdze przychodów i rozchodów. Tam należy wprowadzać wszystkie dane finansowe. W internecie jest dostępnych wiele programów księgowych, ułatwiających samodzielne prowadzenie księgowości. Można taki program pobrać na trzy miesiące i dopiero potem zadecydować czy zatrudniamy biuro. Firma księgowa powinna być prowadzona przez osoby mające odpowiednie wykształcenie i doświadczenie w zawodzie. Do prowadzenia księgowości uproszczonej, nie trzeba spełniać takich wymagań.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *